26 Aralık 2015 Cumartesi

Eğlencenin Çılgın Attığı Ada.. Ibıza..

Barcelona için 6 günlük tatil planı yaparken hiç aklımızda yokken birden aklımıza girdi Ibıza tatili. 2 günümüzü buraya ayırmaya karar verdik ama maalesef 2 gün burası için çok az geldi bize. Ağzımıza bir parmak bal çalıp İstanbula döndük. Belki ilerde bir zaman tekrar geliriz buraya ama kısa vadeli planlarımızda farklı destinasyonlar mevcut.

Artık Ibıza’ya geçelim yavaş yavaş. İspanya’nın meşhur Balear adalarının en küçüğü Ibıza. Tüm dünya üzerinde eğlence ve parti adası olarak biliniyor. Elektronik müziğin dibine vurabileceğiniz, sabahlara kadar clublarda, gündüzleri ise tekne ve beachlerde partilemekten başınızın döneceği bir ada. Doğal güzellikleri, denizi, yerleşimi bizim Bodrum, Çeşme gibi yazlık merkezlerin yanından bile geçemez ama bu açıdan bir pazarlama harikası diyebiliriz.Barcelona’dan Vueling airlines aracılığıyla yaklaşık 40 dakikalık bir uçuş sonrası ulaştık Ibıza’ya. Feribot seçeneği de var ama 8 saatlik yolculuk için hiç gerek yok diyebilirim. Daha uçak inmeye başladığında uçakta başlıyor eğlence. Fondan yavaş yavaş müziği vermeye başlıyorlar. Havaalanına indiğinizde ise her kolon gece kulüplerinin dev afişleriyle dolu. Farklı bir yere geldiğinizi daha buralarda bile hissettiriyorlar size.Havaalanından tam hatırlamıyorum ama 10 ya da 14 numaralı otobüsler var. Sizi şehir merkezine götürüyorlar. 2-3 € civarı bir ücreti var. Biz birazda bilinçsizce ve şans eseri doğru otobüse bindik ve yine şansımızın yaver gitmesi sonucu doğru yerde inip kalacağımız yeri çok rahat bulduk.

Ibıza kendi içerisinde 3 şehirden oluşuyor. Bunlar, İbiza Town, Santa Eularia del Rui ve Sant Antoni de Portmany. Biz kısıtlı süre içerisinde Ibıza Town (eivissa) ve Sant Antoni’yi görebildik. Adanın dört bir yanında zevkinize göre plajlar ve yerleşim yerleri mevcut ama dediğim gibi çok az vakit geçirdiğimiz için sadece birkaçına değinebileceğim.

Kaldığımız yer ünlü Playa D’en Bossa’ya yakın denizin tam karşısında bir apart oteldi. Ibıza ortalamasına göre baya hesaplı konakladık diyebilirim erken rezervasyon yaptırdığımız için. İlk gün hemen aparta yerleşip kendimizi sokağa atmıştık vakit kaybetmemek için ama ikinci sabahımızda hemen köşedeki marketten domates peynirimizi alıp aşağıdaki manzara eşliğinde yaptık kahvaltımızı:Sırada gezilecek görülecek yerler listesi ve detaylar var..

Playa D’en Bossa:Ibıza’nın en ünlü ve hareketli plajı. En güzel yarı çıplak hatunların ve kaslı yakışıklı abilerin bulunduğu, öğleden sonra partinin dibine vurulduğu Bora Bora beach de bu uzun plaj üzerinde yer alıyor. Şezlong kişi başı 10 € ancak havluyu yere serip güneşlenmek serbest. Tabi ki öyle yaptık aksi beklenemezdi bizden. Arkadaki marketten de 2 € ya cervezaları kapıp ortamın keyfini çıkardık. Denizi filan hiç güzel değil. Akşama kadar gece kulüplerinin görevli kızları indirimli kuponlar dağıtıyorlar. Çok avantajı yok ama değerlendirilebilir. Biz pek ihtiyaç duymadık.

Cafe Del Mar:Aslında bahsettiğimiz yer Sant Antoni bölgesi. Eivissa’dan otobüsle yaklaşık 35 dakika sürüyor. Otobüsten sonra da semtin içinden yürüyerek deniz kenarına geliyorsunuz. Ve buradan gün batımını izliyorsunuz. Cafe Del Mar buranın en ünlü kafesi ve yer bulabilmek mümkün değil günbatımı yaklaştıkça. Yanında başka cafeler de var ve onlarda aynı işlevi görüyor ancak burası ünlü olmuş. Zaten cafe herkesi almadığı için önüne 3-4 sıra tribün gibi merdivenler konulmuş ve kayalıklar da var günbatımını izlemek için. Cafede 33 lük biraya 7 € ödemeye hiç gerek yok. Tahmin edebileceğiniz üzere aldık bakkaldan şarabımızı, romantik bir şekilde günbatımını izledik ve güneşin batışıyla oradaki herkes gibi anlamsız bir coşku yaşadık =)

Formentera:Ibızaya yaklaşık 1 saat uzaklıkta daha küçük bir ada burası. Genelde zengin, yat sahibi, kalantor abilerin açıklarında demirleyip tatillerinin bir bölümünü geçirdiği bir yer olarak da tanımlayabiliriz tabii ki. Ibıza’dan buraya her gün düzenli olarak kalkan feribotlar var gidiş dönüş 20€ civarında. Biz de böyle bir şey yapmayı planlarken farklı bir şey bulduk ve planımızı değiştirdik. Ibıza’dan öğlen kalkıp akşama kadar parti yapan, banana ve jet ski molası veren, sınırsız alkol seçeneği olan bir tekne turu bulduk. Ayrca Dj/animatör karşımı bir personelde gün boyu eğlenmemize yardımcı oldu. Günlük 75 € ydu ama madem bir kere geldik bunu yapmamız lazım diye düşünerekten bu tura katılmayı tercih ettik. Formentera’ya geçiyor ve burada plajda yaklaşık 1.5 saatlik konaklama ve yemek molasından sonra (bunlarda ücrete dahil) gün batımında şampanya patlatarak ve partiye devam ederek yine akşam 9-10 gibi Ibıza’ya geri dönüyor. http://www.beautifulpeopleibiza.com/en/ linkinden de inceleyebilirsiniz.Bunun dışında adayı çok gezme şansımız olmadı maalesef belki bir gün de kendimiz gidip adanın farklı noktalarını kendimiz de keşfedebilirdik. Ama kısıtlı zamanı olabilecek en iyi şekilde değerlendirdiğimizi düşünüyorum.

Ibıza’da gece hayatı:

Ibıza’yı Ibıza yapan en önemli kısıma geldik sonunda. David Guetta’dan Tiesto’ya, armin van buuren’den Sean Paul’a dünyaca ünlü dj’lerin çıktığı mekanlar ünlü oldukları kadar pahalılar da. Mesela Guetta’yı canlı dinlemenin bedeli 80€ ve bu fiyata bir içki bile dahil değil. Aynı zamanda bu büyük mekanlardaki diğer gecelerdeki normal partilerin fiyatı da 40€ dan başlıyor. Anlaşmalı yerlerden alırsanız 5 € luk indirimler de yakalayabiliyorsunuz tabi ki. Biraz da bu mekanlara bakalım:Biz Pacha’ya gittik Çarşamba gecesiydi. Wisdom of the Glove isimli parti vardı ve kişi başı 40 euro ödedik. Gece 2’den önce gitmenin anlamı yok bomboş oluyor içerisi ve sabah biz 6 da artık pilimiz bitip mekandan çıkarken bir dj daha sırasını bekliyordu. İçerde bira 15 € votka ve türevleri ise 25-30 € civarından satılıyor. Partiler zaten çok geç başladığı için o saate kadar kafayı bulup öyle gitmekte fayda var içeride soyulmanın bir anlamı yok çünkü. Perşembe gecesi Guetta çıkıyor aslında ona gitmeyi de düşündük ama tercihimizi tekne partisinden yana kullandık. Zaten sabah erken uçağımız olduğu için keyfini de çıkaramayacaktık.

Adada bir yerden çıkıp bir yere gitmek çok zor o yüzden eğer bir yere gittiyseniz geceyi orda bitiriyorsunuz genelde. Adanın diğer büyük kulüplerinden Amnesia Sant Antoniye daha yakın ve merkeze baya uzak. Privelege de aynı şekilde adanın ortasına yakın. Ama Guinnes rekorlar kitabına göre dünyanın en büyük gece kulübüymüş mesela. Space ve Ushuaia Playa D’en Bossa’ya yakın. Hepsi birbirinden ünlü ve her birinde orda olduğunuz gece ünlü bir dj olabilir. Biz 2 değil 4 günümüzü ayırabilmiş olsaydık 1-2 tanesini daha deneme şansımız olurdu ama dolu dolu 2 gün geçirdik Ibıza’da yine de. Son gecemizi de Playa D’en Bossa’da bulunan ufak publarda ve restaurantlarda geçirip sabah erken saatte önce Barcelona ordan da İstanbul’a dönerek ilk yurtdışı seyahatimizi tamamlamış olduk.


Bizi artık instagramda da takip edebilirsiniz.

Sırada Belgrad gezimiz var. Araya güncel bir seyahatimizi sıkıştırıp sonra yazamadıklarımızı yazmaya devam edeceğiz…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder